فرصت­های داوطلبانه

از آنجایی که وظیفه انسانی و اخلاق حرفه ­ای هر شغلی ایجاب می­کند، طی چند سال اخیر مرکز تحقیقات کیفیت و بهره­وری پارسیان با هدایت دکتر عباس سقایی، به طور داوطلبانه و رایگان اقدام به ارائه خدمات مشاوره تخصصی به برخی از سازمان­ها نموده است.

در جامعه ما چنین فعالیت­ هایی در حوزه ­هایی مانند پزشکی، علوم اجتماعی و آموزش نمود بیشتری دارد اما در حوزه­ های دیگر نیز می­ توان با بهره ­گیری از توان علمی و تخصصی متخصصان و به دور از اهداف نمایشی و با قصد بهبود و پیشرفت همه جانبه همه مجموعه ­ها در کشور عزیزمان، به طور جدی­ تر به این موضوعات پرداخت. این مرکز در زمینه­ های تخصصی خود که برخی از آن­ها عبارتند از تحلیل کسب و کار، حل مساله و واکاوش داده­ ها به ارائه خدمات مشاوره و آموزش پرداخته است.

این سازمان­ ها اغلب سازمان­ هایی با ماموریت­ های کلیدی و مهم هستند مانند سازمان اورژانس کشور که خدماتی مانند تحلیل مناسب داده­ ها می­تواند تاثیر قابل توجهی در افزایش کیفیت خدمات و کاهش مرگ و میر داشته باشد، یا سازمان­های غیرانتفاعی و یا مجموعه­ هایی که با ارائه راهکارهای مناسب کاهش هزینه و افزایش تولید و غیره در بحران­ های اقتصادی می­توان به آن­ها کمک نمود.

 

اقدامات داوطلبانه در سازمان اورژانس کشور

سازمان اورژانس کشور یکی از مجموعه­ هایی است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است. برخی از اقداماتی که در این سازمان انجام شده است عبارتند از:

  •       مکان­یابی جهت استقرار مراکز اورژانس در شهر تهران
  •       استفاده از تکنیک ­های داده ­کاوی جهت تحلیل داده­ ها
  •       ایجاد کارگروه داده­ کاوی و بهبود فرایندها در سازمان اورژانس کشور
  •       حضور در مرکز اورژانس جهرم به عنوان یک پایلوت شهرستانی جهت آموزش SPC
  •       برگزاری دوره آموزشی کنترل کیفیت آماری برای مدیران و نمایندگان هر استان در تهران، به صورت مجزا
  •       بکارگیری نمودارهای کنترل جهت پایش شاخص های کلیدی سازمان اورژانس استان تهران
  •       حضور در جلسات نمایندگان روسای اورژانس کشور در همدان
  •       برگزاری دوره تشریح اهمیت کنترل کیفیت آماری و نمودارهای کنترل در همدان
  •       جمع آوری و تحلیل داده­ های 724 و 247 (سکته های قلبی و مغزی)

نتایجی که از انجام این اقدامات برای اورژانس کشور حاصل شده است، قابل توجه بوده­ اند. یکی از مهم­ترین آن­ها، کاهش 15دقیقه­ ای میانگین زمان رسیدن نیروهای اورژانس به محل مورد نظر در شهر تهران بوده است. تحقیقات انجام شده در دنیا نشان می­دهد در صورتی که این زمان به کمتر از 10 دقیقه کاهش یابد، کاهش هر یک دقیقه، صرفه­ جویی چند میلیون یورویی را به همراه خواهد داشت.

با توجه به آن که تجربیات گذشته نشان می­دهد اقدامات انجام شده موثر واقع شده است، بر آن شدیم با اعلام این موضوع و با جلب هم ­افزایی بیشتر، این حرکت را در جامعه گسترش دهیم. لذا از کلیه متخصصان حوزه مهندسی و مدیریت کیفیت و مهندسی صنایع، که علاقه­مند به همکاری در این زمینه می­ باشند تقاضا می­ شود درخواست خود را به آدرس Info@pqprc.ac.ir ارسال نمایند. همچنین در صورتی که مجموعه­­ یا سازمانی را می­ شناسید که حائز شرایط ذکر شده می ­باشند و این خدمات می­ تواند به آن­ها کمک نماید، را از طریق همین آدرس معرفی نمایید.