قسمت اول
قسمت دوم


نام فیلم: پل رودخانه کوای

محصول: انگلستان و آمریکا
سال تولید 1957
مدت زمان: 161 دقیقه
ژانر: درام، تاریخی، جنگی، هیجان انگیز
کارگردان: دیوید لیــن
فیلم نامه: مایکل ویلسون، کارل فورمن
بر اساس داستانی از: پییر بویل
تهیه کننده: سام اسپیگل، جیم پینتن
آهنگساز: مالکولم آرنولد
فیلمبردار: جک هیلدیارد

بازیگران:
ویلیام هولدن:شیرز
الک گینـــس: کلنل نیکلسون
جک هاوکینز: سرگرد واردن
سیسو هایاکاوا: کلنل سایتو
جیمز دونالد: سرگرد کلیپتون
آندره مورل: کلنل گرین

افتخارات:
برنده هفت جایزه اسکار در سال 1958 در رشته های:
بهترین فیلم (سام اسپیگل)، بهترین کارگردان (دیوید لین) بهترین فیلم نامه (پییر بویل، مایکل ویلسون، کارل فورمن)، بهترین فیلم بردار (جک هیلدیارد) بهترین موزیک متن (ملکولم آرنولد)، بهترین بازیگر نقش اول مرد (الک گینس)، بهترین تدوین (پیتر تایلور)
برنده چهار جایزه از بفتا 1958
برنده سه جایزه از گلدن گلوب 1958
برنده پنج جایزه از برد ملی منتقدین 1957
و ده ها جایزه دیگر ...

داستان فیلم:
کلنل نیکلسون (با بازی الک گینس) و سربازانش (از ارتش انگلستان) در سنگاپور به دست نیروهای ژاپنی اسیر میشوند و به منطقه ای در تایلند برای ساختن یک پل بر رودخانه کوای فرستاده میشوند. شیرز (با بازی ویلیام هولدن) به عنوان تنها افسر آمریکائی اسارتگاه قصد ندارد با نیروهای انگلیسی اسیر در ساختن پل همراه شود او برای فرار تلاش میکند، اما کلنل نیکلسون تصمیم میگیرد تا در برابر رفتارهای غیر نظامی کلنل سایتو (با بازی سیسو هایاکاوا) فرمانده ژاپنی اردوگاه، مقاومت کند تا او را مجبور به رعایت قوانین بین المللی نماید.
میکلسون و افسران انگلیسی تمام سختی ها و شکنجه ها را به جان میخرند تا سرانجام کلنل سایتو از نظر خود برگردد و برای آنها احترام قائل شود. با فرار شیرز ماجرا وارد فاز جدیدی میشود و این مقدمه ای است بر شروع رویدادهای اصلی داستان "پل رودخانه کوای" ....

درباره فیلم:
"پل رودخانه کوای" پیش از هر داستان دیگری در تاریخ سینمای جهان به مسائل جنگ بین ژاپنی ها و انگلیسی ها و آمریکائی ها پرداخته است. دیوید لین زمانی دست به ساخت این شاهکار خود میزند که تنها 13 سال از جنگ جهانی دوم گذشته و هنوز در برخی از کشورها خرابی های جنگ بازسازی نشده و زخمهای جنگ به شدت تازه است. با این حال نگاه فیلم به مقوله ارتباط انگلیسی های اسیر و ژاپنی ها کاملا در چهارچوب ارتباطات انسانی میگنجد و اسیر خشم حاکم بر روابط انگلستان و ژاپن نمیگردد. هرچند که گاهی شاهد رفتارهای عصبی کلنل سایتو هستیم اما این رفتار عمومی در نزد ژاپنی ها نیست. "پل رودخانه کوای" یکی از ستایش شدهترین فیلمهای تاریخ جنگ جهانی دوم و چه بسا ژانر جنگی است، فیلمی با رعایت تمام الگوهای یک شاهکار سینمائی که تلاش دارد راهی برای نزدیک کردن ذهن دشمنان جنگ و تبدیل کردنشان به همکاران یک پروژه نظامی پیدا کند. پروژه ای که از ابتدا محکوم به شکت است اما چگونگی آن را باید در فیلم دید و از آن لذت برد.
دیوید لین که تنها لارنس عربستان، دکتر ژیواگو، عبور از هند و الیور تویست کافی است تا او را یکی از برترینهای تریخ سینما بدانیم در پل رودخانه کوای اثری خلق میکند که بی شک یکی از نمونههای به یادماندنی و کلاسیک سینماست. پل رودخانه کوای در زمان ساخت خود یکی از اقتصادیترین فیلمهای تاریخ نیز بود، فیلمی با 3 میلیون دلار بودجه و 33 میلیون دلار فروش.
فیلمهای دیوید لین در حدفاصل سالهای 1958 تا 1965 یعنی در طی 7 سال، در مجموع 28 بار نامزد اسکار شدند و توانستند در زمانی که هنوز اسکار به ارزش هنری فیلمها بها میداد 19 جایزه طلائی اسکار را از آن خود کنند و این رکوردی است که هیچ گاه در تاریخ شکسته نشده است.
شخصیت پردازی فیلم "پل رودخانه کوای" آنقدر قوی بود که کاراکتر کلنل نیکلسون (با بازی استثنائی الک گینس) به یکی از به یاد ماندنی ترین شخصیتهای تاریخ سینما بدل شد. شخصیتی که در برابر فشار غیر منطقی دشمن هرگز نشکست و آنقدر بر تفکر نظامی خود پافشاری کرد تا آنکه توانست دشمن را در جائی از پای در بیاورد که در واقع کاملا در آن پیروز به نظر میرسید.